Revizyon Burun Estetiği

Keşke hiç ihtiyaç olmasa, ama oldukça fazla sayıda Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı yapılmakta ve Op. Dr. Bahadır Baykal bu konu da belki de Türkiye’de en çok revizyon burun estetiği yapan doktor. Bu konuda ün yapmasının sebebini kendisi de bilmiyor. Benim tahminim insanlarla iyi geçinmesi ve bu aradaki arkadaşlık sonrası hastalar kendi istedikleri buruna kavuştuklarında ise bunu herkesle paylaşmaları tavsiye etmeleri diye düşünüyorum.

Revizyon Burun Estetiği ile ilgili kendisinin oldukça kapsamlı bir makalesi var okumanızı önemle tavsiye ederim.

http://www.bahadirbaykal.com/burun-estetigi/revizyon-burun-estetigi/

Bu makale de aklınıza takılan onlarca soruya cevap bulabileceksiniz.

Size kendisinin mutluluk albümümüz diye isimlendirdiği bazı fotoğrafları göstermek istiyorum.

Revizyon Burun estetiği yani rinoplasti estetik cerrahi alanında en fazla uygulanan prosedürden birisidir. Kişilerin tercihine bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Bir cerrahın ofisinde, bir hastanede veya ayaktan cerrahi merkezinde yapılabilir. Burun estetiğinde eğer karmaşık işlemler yapılacaksa kısa sürelide olsa hastanede kalış gerekebilir. Burun estetiği prosedürü genellikle 1 ila 2 saat sürer. Bu süre uzaya da bilir, kısala da bilir.

Burun estetiğinde lokal anestezi ile burun ve çevresindeki alan uyuşturulur. Muhtemelen hafif sedasyon hissi belirir. Ancak cerrahi bir müdahale yapılacaksa genel anestezi ile ameliyat yapılır ve hasta uyutulur.

Ameliyat genellikle burun içine yapılan bir kesim (kesi) aracılığıyla yapılır. Bazı durumlarda, kesim burun tabanı etrafının dışında yapılır. Kesme bir tür kıkırdak grefti gerekirse burun ucu üzerinde çalışma yapmak için kullanılır.

Bir tür materyal olan ve splint adı verdiğimiz yani metal ya da plastik parçalar burun içine dışardan yerleştirilebilir. Burun estetiği ameliyatı bittiğinde kemiğin yeni oluşturulan şekline uyum sağlamasına ve burnu korumaya yardımcı olur. Yumuşak plastik ateller veya burun paketleri de buruna konabilir. Bu aparatlar iyileşme süresince hava geçişlerinin sağlanmasına ve septum arasındaki bölme duvarın rahatça kaynamasına yardımcı olur.

Neden burun estetiği yapılır?

Rinoplastiyani burun estetiği en yaygın yapılan plastik cerrahi işlemlerden biridir.

Burnun boyutunu azaltma veya burun boyutunu artırmak

Burun ucu şeklini veya burun köprüsünü değiştirme

Burun deliklerinin açısını daraltma

Burun ve üst dudak arasındaki açıyı değiştirme

Bir doğum kusuru veya yaralanma sonrasındaki deformiteyi düzeltme

Bazı solunum problemlerini hafifletmeye yardımcı olma

Gibi sebeplerden dolayı burun estetiği tercih edilebilir.

Kozmetik nedenlerle yapıldığında burun estetiği bireysel bir seçim olarak kabul edilir. Bu gibi durumlarda, amaç kişinin daha arzu edilen biri olmasını sağlamak için burun şeklini değiştirme olarak düşünülebilir. Birçok cerrah burun kemiğinin büyümesi bittikten sonra kozmetik burun estetiğini gerçekleştirmeyi tercih ediyor. Bu da ortalama kızlar için 14 erkekler içinse 15 yaşından sonra olarak yapılıyor.

Burun estetiğinin riskleri

Burun estetiğinin genel anestezi ve cerrahi riskleri şunlardır:

Ilaçlara Tepki, nefes solumun sorunları, kanama, enfeksiyon veya morarma

Ameliyattan sonra, patlama yaşayan minik kan damarları yüzünden, deri yüzeyinde minik kırmızı lekeler görünebilir. Bunlar genellikle küçük, ama kalıcıdır. Rinoplasti burun estetiği, burun içinden yapılır ve hiçbir şekilde görünür yara izi oluşmaz. Eğer burun estetiği prosedürü kıvrık burun deliklerini daraltmak amacıyla yapılıyorsa, genellikle, görünmez bir şekilde, burun dibinde küçük yara izi olabilir.

Nadir durumlarda, ikinci bir prosedür, küçük bir deformite oluşumunu düzeltmek için gerekebilir.

Burun estetiği Prosedürü sonrası

Burun estetiği olanlar genellikle ameliyat ile aynı gün eve giderler. Burun estetiği ameliyatından sonra, burnunuz ve yüzünüz şiş ve ağrılı olması muhtemeldir. Baş ağrısı yaygındır. Burun içine yerleştirilen nazal tampon genellikle daha rahat hissetmeniz için konuşmuştur ve zaten sonrasını takip eden 3 ila 5 gün içinde kaldırılır. Tam iyileşme birkaç hafta sürer. Şifa bulmanız ve tüm ağrıların geçmesi, yaraların düzelmesi yavaş ve kademeli bir süreçtir. Burnun ucunda aylarca bazı şişlik ve uyuşma sorunu oluşabilir. Hastanın bir yıla kadar nihai sonuçları görmesi olasıdır.

Septoplasti Burun estetiği

Septoplasti burun estetiği burundaki septumdan kaynaklanan herhangi bir sorun için ve burun delikleri ayıran burun içini düzeltmek için yapılan bir burun estetiği cerrahisidir.

Burun estetiğinde olduğu gibi çoğu kişi septoplasti öncesi genel anestezi almak zorundadır. Bu anestezi işlemi hasta uyurken ve ağrısız şeklide yapacaktır. Bazı insanlar ağrıyı engellemek için bölgeyi numbs lokal anestezi altında ameliyat etmeyi tercih ederler. Eğer lokal anestezi varsa uyanık kalacağı ve tepki verebileceği ya da 1.5 saat kıpırdamadan yatmak zorunda kalacağı için genel anestezi her zaman çok daha fazla tercih edilen anestezi tekniklerinden birisi olmuştur. Burun estetiği için yapılan septoplasti cerrahisi yaklaşık 1 ila 1 ½ saat sürer. Hastalar genellikle aynı gün evine dönerler, yatışa gerek yoktur.

Septoplasti burun estetiği prosedürü nasıl yapılır?

Burun estetiği cerrahı burnunuzun bir tarafından, burun duvarının içinde bir kesim yapar. Duvarı kaplayan mukus zarı yukarı kaldırılır. Bölgede tıkanmaya neden olan kıkırdak ve kemik traşlanır ya da dışarı alınır. Mukus zarı tekrar yerine geri alınır. Membran dikiş, atel veya ambalaj malzemesi ile mevcut alan kapatılır.

Neden septoplasti burun estetiği Yapılır

Bu burun estetiğinin başlıca nedenleri şunlardır: Bloke olmuş burun hava yolunun veya çarpık bükülmüş ya da deforme nazal septumun onarılması için bu burun estetiği tercih edilir. Bu durumda olan kişiler genellikle kendi ağız yoluyla nefes alıp verirler ve kesinlikle burun nefes kanalını kullanamazlar. Bu da burun da veya sinüs yollarında enfeksiyonları kapmak için zemin hazırlamaktadır. Ayrıca kontrol edilemez burun kanamasının tedavisi için de bu burun estetiğine başvurulduğu olmuştur.

Septoplasti burun estetiğinin olası riskleri ise ilaçlara alerjik reaksiyonlar, solunum problemleri, kalp sorunları, hematom yani kanama, enfeksiyon kapma gibidir. Burun tıkanıklığı için olduğunuz bu burun estetiği bir başka bir ameliyatı gerektirebilir. Tek seferde sorun çözümlenir garantisini hiçbir doktor veremez. Skar oluşabilir, septum duvarında bir delik oluşabilir. Cilt hissinde değişiklikler oluşabilir. Burun görünümünde düzgün olmayan bir yapı, cilt renk değişikliği, burunda Sıvı birikmesi gibi sorunlar oluşabilir.

Septoplasti Burun estetiği öncesinde

Hasta ameliyat sırasında hangi anestezi ilacının vereceğine dair doktor ile bir araya gelir. Doktor anestezi türünü belirlemeye yardımcı olması için tıbbi geçmişi üzerinden gider. Kullandığınız herhangi bir ilaç, hatta uyuşturucu, takviyeleri veya reçetesiz satın alınan otlar hakkında doktorunuza veya hemşireye mutlaka bilgi vermelisiniz. Herhangi bir alerjiniz varsa veya kanama problemleri gibi bir geçmişiniz varsa da doktorunuza söyleyin.

Burun estetiği öncesinde bazı kan sulandırıcı ilaçları da almamanız gerekir. Çünkü bu ilaçlar ameliyat öncesi 2 hafta gibi bir zaman önce alınmış dahi olsalar, pıhtı yapabilirler ve işlemi zorlayabilirler. Burun estetiği öncesinde aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin), naproksen (Aleve, Naprosyn) ve bazı bitkisel takviyeleri almadığınızdan emin olmalısınız.

Bazı burun estetiği cerrahları işlem öncesi gece yarısından sonra yeme ve içmenin durdurulmasını isteyebilir. Bu sebeple en son ne zaman yemek yemeniz gerektiğini burun estetiği doktorunuza danışmalısınız.

Septoplasti Burun estetiği Prosedürü sonrası

Hemen aynı gün evinize gidebilirsiniz. Burun Estetiği Ameliyattan sonra, burnunuzun iki tarafına pamuk veya süngerimsi malzeme ile doldurulmuş sıkıca paketlenmiş bir biçimde gözlerinizi açacaksınız. Bu burun kanamasını önlemeye yardımcı olur. Çoğu zaman, bu ambalaj ameliyattan 24 ila 36 saat gibi bir zaman sonra çıkartılır. Ameliyat sonrası birkaç gün şişlik veya drenaj olabilir. Ağrı olması muhtemeldir. Bu süreçte, burun estetiği sonrasında kendinizi ne kadar iyi hissedeceğinizi, rahatça nefes alabileceğinizi, estetik bir buruna sahip olabileceğinizi sürekli kendinize hatırlatmanızda fayda var. Etrafınızdaki insanlardan da bu konuda yardım alabilirsiniz. Burun estetiği sonrasında sizi en fazla aileniz ve arkadaşlarınız destekleyecektir. Onlara ihtiyacınız olduğunu lütfen unutmayınız.

Detaylı Bilgi ve Fiyat Talep Formu